Художня майстерність Чехова-оповідача

Антон Павлович Чехов – видатний гуморист. Нам відомо безліч його оповідань, хоч і маленьких, але на диво цікавих. Яким же чином Чехов добивається такого результату? Спробуємо розібратися в цьому на прикладі оповідання “Товстий і тонкий”.

Заголовок, як завжди, дуже точний. Вже з нього ми дізнаємося про головних дійових осіб. Але відразу цікава особливість. Автор не дає героям конкретних імен: дана характеристика (товстий і тонкий) дозволяє нам дізнатися набагато більше. У назві закладено сенс твору. Ми відразу можемо уявити, що товстий – важлива людина, може бути, що займає високу посаду, а тонкий є дрібним чиновником. Тут ми вже бачимо властиву Чехову лаконічність. Він сам писав: “Вмію коротко говорити про довгі речі”. Дійсно, всі коротко, але змістовно. Домагається він цього за допомогою цілої системи виражальних засобів.

Будь-яке гумористичний твір Чехова налаштований на моментальне, на всім відомі ситуації, речі. Але ця сьогочасної виражається не просто у згадці такої речі, а в особливій точності згадки, яка демонструє досконале знання її автором і запрошує читача це знання розділити. Так, автор приділяє величезну роль читачеві. Але повернемося до виразних засобів.

Дія починається раптово: “На вокзалі Миколаївської залізниці зустрілися два приятелі: один товстий, другий тонкий”. Ми відразу дізнаємося хто, де і що. Ми бачимо, що зустрілися старі знайомі, а за їх мови можна зрозуміти, що герої були в хороших відносинах. Тонкий затинається від хвилювання, вони дружньо вітають один одного. Читаєш “і відчуваєш сприятливу атмосферу їх зустрічі. Для показу настрої автор використовує оклику пропозиції. “Приятелі тричі поцілувалися і дивилися один на одного очима, повними сліз. Обидва були приємно здивовані “, – зауважує автор.

Ми не перестаємо дивуватися майстерності Чехова в умінні характеризувати героїв. Чехов не описує зовнішність, він звертає увагу на головне: “Товстий щойно пообідав на вокзалі, і його губи лисніли від масла, мов стиглі вишні … А тонкий … був навантажений валізами, клунками та коробками”. Чехов використовує метафори (наприклад, лисніли губи), порівняння (наприклад, як стиглі вишні), епітети та інші художні засоби, а головне, він використовує їх витончено, з майстерністю. Кожне слово, кожна деталь розкриває образ героїв твору. Але є речі, які описуються Чеховим як би мимохідь. Їх присутність виправдовується тим, що явище малюється у всій його цілісності. Так, наприклад, читачеві не дуже важливо знати про сина, про дружину тонкого, але це необхідно для створення загальної картини.

Дія розвивається дуже швидко. В результаті зміни ситуації раптово приходить розв’язка. Виявляється, що товстий “вже до таємного дослужився”. Варто тонкому дізнатися про це, і дружня атмосфера раптом кудись зникає. Він затинається тепер ще частіше, але вже не від радості. Чехов пише: “Тонкий раптом зблід, скам’янів, але скоро обличчя його покривити широчезна посмішкою; здавалося, від імені його посипались іскри. Сам він зіщулився, згорбився, звузився … “А дружнє звернення” милий мій “швидко замінюється на” Ваше превосходительство “. Тонкий раптом став часто додавати “-з”, та й колишніх вигуків поменшало.

Толстому навіть не сподобалося “це чиношанування”. Він кидає: “Ну, годі! Для чого цей тон? “А тонкий вже не може по-іншому. Чехов продовжує: “На його обличчі було стільки благоговіння, солодощі і шанобливої кислоти, що таємного радника занудило”.

Чехов – один з небагатьох, хто може так яскраво намалювати літературну картину. Для нього слово – знаряддя, яким він уміє майстерно користуватися. Яке ємне вираз – “шаноблива кислота”! Напевно, неможливо точніше охарактеризувати вираз обличчя тонкого. Дійсно, цього вшанування так багато, що навіть кисло стає, тим більше, що воно нещире.

Картина смішна до абсурду. Коли “приятелі” прощалися, тонкий потиснув три пальці, уклонився всім тулубом. Вона смішна, але і сумна. Так у форму розповіді Чехов зміг вмістити величезну соціально-філософський та психологічний зміст. Навіть те, що у героїв оповідання немає імен, говорить про типовість таких людей. Розповідь А. П. Чехова “Товстий і тонкий” актуальний і зараз, адже чиношанування, схиляння перед посадою (за якої часом особистість людини залишається непоміченою) часто зустрічаються і в наші дні. Але талант Чехова полягає не тільки в тому, що він бачить і піднімає в своїх творах соціальні проблеми, а й у тому, якими засобами він цього досягає. Читаючи А. П. Чехова, ми не перестаємо захоплюватися даром великого майстра слова.